Pathfinder International

Projekt m4Change

#Django

#Python

#Opieka medyczna

#Pełen cykl wytwarzania oprogramowania

#app


Wyzwanie

Pathfinder International, z siedzibą w USA, to międzynarodowa organizacja non-profit świadcząca wysokiej jakości usługi prozdrowotne: od antykoncepcji, przez opiekę nad zdrowiem matki i dziecka, po zapobieganie zarażeniu wirusem HIV i leczenie AIDS. Jej działania skupiają się przede wszystkim na zdrowiu reprodukcyjnym i planowaniu rodziny. Organizacja prowadzi działalność w ponad 25 krajach rozwijających się na terenie Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu.
Doktor badający dziecko

Problem

Pathfinder International prowadzi obecnie program zwany m4change w stanach Abudża i Nassarawa w Nigerii przy zastosowaniu systemu mobile health opartego o platformę CommCareHQ autorstwa Dimagi celem wsparcia rozmaitych czynności klinicznych i edukacyjnych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Dane zgromadzone w aplikacji m4change są przechowywane w bazie danych CommCareHQ zarządzanej przez Dimagi.
Rodzina

Rozwiązanie

Celem promocji korzystania z danych oraz skutecznego planowania, organizacja Pathfinder rozwinęła internetowy portal sprawozdawczy umożliwiający dostęp do prostego w obsłudze panelu sterowania, dzięki któremu główni interesariusze mają dostęp do danych potrzebnych do analizy zbiorczej bądź dotyczących danego ośrodka. Organizacja wierzy także w siłę wykorzystania danych do poprawy nadzoru. Współpracowała z University of Washington przy analizie danych protokołu i dotyczących przepływu pracy zgromadzonych w bazie CommCare porównywanych pomiędzy stronami. Dane te zostaną udostępnione nadzorcom, co umożliwi zrozumienie nieprawidłowości oraz wprowadzenie zmian polepszających jakość opieki.

Zastosowanie powiadomień SMS zwiększyło frekwencję na wizytach związanych z opieką prenatalną oraz wskaźnik porodów przy asyście położnej w wielu państwach afrykańskich. Projekt m4Change wykorzystuje te dane, aby wysyłać powiadomienia SMS do kobiet, które pominęły wizytę związaną z opieką prenatalną, zachęcając je do wznowienia opieki. Powiadomienia wysyłane są także do pracowników opieki zdrowotnej, aby monitorowali kobiety w ciąży i promowali korzystanie z opieki poporodowej.

Wynik

Nasz zespół odpowiadał za stworzenie panelu sterowania związanego ze sprawozdaniami, uzyskanie danych z baz platformy CommCare oraz łączność z osobnym systemem bankowym.

Projekt formalnie rozpoczęto w dwudziestu placówkach opieki zdrowotnej w stanach Nassarawa i Abudża. Aktualnie z aplikacji korzysta 150 wspólnotowych pracowników służby zdrowia i położnych, a piętnaście tysięcy kobiet jest zarejestrowanych w bazie CommCare w ośrodkach medycznych uczestniczących w projekcie.
Niemowlak

Użyte technologie

Python Django AngularJS PostgreSQL jQuery Less

PDF studium przypadku