Projekt Mifos

System do obsługi instytucji mikrofinansowych

#Android

#Java

#e-Biznes

#Pełen cykl wytwarzania oprogramowania

#mobile

#socialimpact

#app


Wyzwanie

Projekt Mifos formalnie zapoczątkowała Grameen Foundation w 2006 r. Miał on na celu stworzenie opłacalnego systemu do obsługi instytucji mikrofinansowych, umożliwiającego im skuteczniejsze i wydajniejsze świadczenie usług na rzecz osób ubogich. Jako jeden z pierwszych projektów mającego siedzibę w Seattle Grameen Technology Center, Mifos był istotną częścią pomysłu Grameen Foundation na zwalczenie biedy za pomocą technologii i mikrofinansów. Przez pięć lat projekt łączył te dwie dziedziny i stał się systemem cieszącym się znakomitą reputacją w branży.
Peruwianki

Problem

Ze względu na to, że był to pierwszy projekt mikrofinansowy typu open source, Grameen Foundation opracowała pionierski model rozwoju oraz wsparcia technologicznego. Stworzyła globalną społeczność użytkowników, ekspertów i wolontariuszy, którzy współpracują zdalnie i osobiście w różnych strefach czasowych celem realizacji pomysłu. Owa baza użytkowników, wspólnota autorów oraz system wsparcia leżą u podstaw wspólnotowego ruchu prowadzonego przez Cosm celem rozwoju platformy Mifos.
Afrykański biznesmen

Rozwiązanie

Nasi pracownicy poświęcają niezliczone godziny oraz wkładają swoją energię i wiedzę w rozbudowę platformy Mifos, aby mogły z niej korzystać instytucje służące ubogim. Dodaliśmy do projektu wiele nowych funkcji, stworzyliśmy także aplikację mobilną. Za co odpowiadaliśmy w projekcie Mifos:

  • wymagania i specyfikacje,
  • projekt architektury,
  • implementacja i testy,
  • walidacja i integracja oprogramowania,
  • utrzymanie.

Wynik

Mifos stała się bogatą w funkcje platformą operacyjną dla branży mikrofinansowej, która jest na tyle elastyczna i skalowalna, że odpowiada potrzebom zarówno małych, jak i wielkich instytucji. Oprogramowanie Mifos jest wykorzystywane przez 45 organizacji na całym świecie, obsługujących ponad 1 100 000 klientów, z których niektóre mają ich po 25, a inne nawet 450 000.

Mifos Android Client to mobilna wersja Mifos – systemu informacji zarządczej zapewniającego instytucjom mikrofinansowym następujące funkcje: zarządzanie klientami oraz portfelem, śledzenie spłaty pożyczek, dokonywanie opłat i gromadzenie oszczędności oraz tworzenie sprawozdań. Aplikacja mobilna umożliwia użytkownikom wgląd w najważniejsze informacje o klientach i kontach oraz dokonywanie prostych operacji finansowych. Jest ona bezpośrednio połączona z pełną wersją platformy Mifos, dzięki czemu każda zmiana wprowadzona w aplikacji mobilnej pojawia się automatycznie także w systemie Mifos.
Mężczyzna piszący na telefonie

Referencje

Edward Cable

"SolDevelo zawsze wykazuje się wysokim poziomem umiejętności, wiedzy specjalistycznej oraz jakości."

Edward Cable Dyrektor ds. programów wspólnotowych, COSM; Kierownik ds. społeczności, Mifos

Użyte technologie

Java Android Spring Struts JUnit

PDF studium przypadku